Sprawdzenie umowy

Sprawdzenie umowy to inny proces niż jej przygotowanie, dlatego te dwa procesy zostały rozdzielone do odrębnych zakresów działania Kancelarii. Tu wyjaśniamy na czym według nas polega sprawdzenie umowy i dlaczego warto sprawdzać umowy przed ich podpisaniem.

Często jest tak, że kontrahenci przesyłają gotowe wzory umów z prośbą o podpisanie i jak najszybsze odesłanie celem rozpoczęcia współpracy.

W sytuacji kiedy terminy realizacji danego projektu biznesowego są napięte, równie często klienci przesyłają do podpisu tzw. zlecenie, nie nazywając tego umową. Zdarza się także, że warunki współpracy ustalane są e-mailowo bez żadnego formalnego dokumentu.

W każdej lub prawie każdej z wyżej wymienionych sytuacji zawieracie umowę, która będzie miała wpływ na funkcjonowanie Twojego biznesu i Twoje samopoczucie jako osoby zarządzającej tym biznesem.

Nie zawsze jest tak, że można dokonać drastycznych zmian w przesłanym wzorze umowy. O tym, czy można tak zrobić, decyduje nasza siła negocjacyjna. Często jednak można dokonać niewielkich zmian, które wiele znaczą dla małego przedsiębiorcy z punktu widzenia bezpieczeństwa jego biznesu. Te małe zmiany w przesłanym wzorze umowy zaproponowane w odpowiedni sposób nie odstraszą potencjalnego kontrahenta, co bywa obawą małych przedsiębiorców. Proponując zmiany mamy na uwadze zarówno aspekty prawne jak i biznesowe, czyli to, żeby klient nie stracił okazji na dobry biznes.

Rozumiemy, że bywa i tak, że umowa została podpisana bez jej dokładnego przeczytania, bo terminy nagliły, a okazja biznesowa wydawała się bardzo atrakcyjna finansowo i gospodarczo. W trakcie współpracy okazało się jednak, że sprawy idą inaczej niż powinny i potrzebna jest pomoc prawnika. Pomagamy także w takich sytuacjach, jednak warto mieć na uwadze, że czasem nie da się odwrócić tego, że coś zostało podpisane nawet jeśli było to niezgodne z ustnymi ustaleniami. Dlatego rekomendujemy skorzystanie z pomocy prawnej tuz po otrzymaniu wzoru umowy, dokumentu zlecenia lub propozycji e-mailowej w zakresie współpracy.

Jak działamy?

Czytamy wzór umowy, który został przesłany do podpisu.

Wskazujemy na zagrożenia prawne i biznesowe, które niesie ze sobą współpraca w kształcie zaproponowanym w umowie.

W zależności od pozycji negocjacyjnej proponujemy modyfikacje umowy niwelujące ryzyka po Twojej stronie.

Dobra umowa zapewni spokój i bezpieczeństwo finansowe. Dobra umowa to taka, która nie będzie narażać na nieprzewidziany stres związany z jej realizacją.

Jeśli jest taka potrzeba zasiadamy z Tobą do stołu negocjacyjnego z kontrahentem, aby omówić wszelkie wątpliwości i wspólnie wypracować treść umowy. Czasem jedno spotkanie pozwala wyjaśnić więcej niż setki e-maili, a z pewnością spotkanie pozwala odczytać intencje obu stron i szybciej doprowadzić do finalizacji skomplikowanego procesu.